check tag wrench cart

Jak sledovat tepovou frekvenci

Posuňte své tréninky na vyšší úroveň

Sledujete-li svoji tepovou frekvenci, víte, jak intenzivně vaše tělo během tréninku pracuje, a můžete tuto intenzitu snadno přizpůsobit. Se sledováním tepové frekvence již nemusíte intenzitu úsilí odhadovat a získáte další podporu při cvičení.

Ať již hledáte snadný způsob sledování tréninku nebo přesné řešení zaznamenávající vaše tréninkové údaje, máme pro vás vhodné zařízení. Snímačům tepové frekvence Polar důvěřují elitní sportovci z celého světa. Jsou proslulé svojí vysokou odolností a přesností.

Jak měřit tepovou frekvenci?

Polar nabízí dvě různé metody měření tepové frekvence: měření tepové frekvence optickým snímačem a hrudní popruh se snímačem tepové frekvence.

Hrudní popruh – zlatý standard měření tepové frekvence

Hrudní popruh měří elektrickou aktivitu srdce (EKG). Detekuje elektrické signály srdce pomocí snímače upevněného na popruhu a tyto signály převádí na údaje o tepové frekvenci.

Pokud berete trénink vážně a usilujete o maximální přesnost a spolehlivost, je pro vás měření tepové frekvence pomocí snímače s hrudním popruhem jasnou volbou.

Měření tepové frekvence optickým snímačem – pohodlné a univerzální řešení

Měření tepové frekvence optickým snímačem (OHR) je založeno na principu fotopletysmografie (PPG). Zjednodušeně řečeno měří snímač pomocí LED diody a detektoru světla změny velikosti cév a tato měření převádí na hodnoty tepové frekvence.

Nabízíme dvě řešení měření tepové frekvence optickým snímačem: sportovní hodinky s integrovaným snímačem tepové frekvence ze zápěstí nebo pažní popruh s optickým snímačem tepové frekvence.

Pokud hledáte univerzální a pohodlný způsob sledování tepové frekvence, měření tepové frekvence optickým snímačem je pro vás zřejmě tím pravým řešením.

Co si vybrat: hrudní popruh nebo OHR?

Hrudní popruh – maximální přesnost a spolehlivost

Hrudní popruh je nejlepší řešení pro náročné sportovce a pro každého, kdo požaduje přesné měření tepové frekvence při každém tréninku. Tento snímač měří elektrickou aktivitu srdce (EKG) a doporučujeme ho zejména pro intervalový trénink, zátěžový trénink a raketové sporty.

Další informace

Co je měření tepové frekvence optickým snímačem?

Měření tepové frekvence optickým snímačem uplatňuje metodu fotopletysmografie (PPG), což znamená optické měření objemových změn orgánu. PPG je signál, který optický snímač měří a převádí na hodnotu tepové frekvence.

Další informace

Měření tepové frekvence optickým snímačem na zápěstí

Optické měření tepové frekvence na pokožce zápěstí je snadné a při cvičení nevyžaduje samostatný hrudní popruh.

Měření tepové frekvence optickým snímačem na paži

Sledujte pohodlně svůj tep i u sportů, kde umístění snímače může bránit volnému pohybu, snižovat výkonnost či ovlivňovat kvalitu signálu tepové frekvence pro měření optickým snímačem.

Snímače Polar Precision Prime s fúzní technologií

Sledujte tepovou frekvenci pomocí přesného měření na zápěstí i při trénincích v nejnáročnějších podmínkách.

Další informace

Change region

If your country/region is not listed on this page, please find your local contact details, retailers and stores and service points on our global site.

Měření tepové frekvence pomocí optického snímače nebo hrudního popruhu – co si mám vybrat?

Vzhledem k tomu, že měření tepové frekvence pomocí optického snímače a hrudního popruhu používá různé technologie, nelze je přímo srovnávat. Jedná se o dva různé způsoby, jak dosáhnout stejného cíle, a slouží k různým použitím.

Jak přesné je měření tepové frekvence optickým snímačem v porovnání s měření pomocí hrudního popruhu?

Na základě našich vlastních ověřovacích studií můžeme prohlásit, že měření tepové frekvence optickým snímačem má u většiny nejoblíbenějších sportů velmi podobné výsledky jako měření EKG.

Vybírejte pomůcky podle aktivity, nikoli aktivitu podle pomůcek

V následujícím seznamu jsou uvedeny různé technologie měření tepové frekvence společně s několika příklady využití a hlavními přednostmi:

Měření tepové frekvence optickým snímačem na zápěstí

– Běh rovnoměrným tempem.

– Běžné dojíždění na kole nebo příležitostný cyklistický trénink.

– Sledování tepové frekvence v noci.

– Nepřetržité sledování tepové frekvence.

– Možnost brát s sebou na cesty minimum tréninkových pomůcek.

Měření tepové frekvence optickým snímačem na paži

–Sledování tepové frekvence v tělocvičně.

– Sledování tepové frekvence při volejbalu, fotbalu či basketbalu.

– Nasazení snímače bez vytahování trička ve fitness klubu.

– Sledování cyklistických tréninků prostřednictvím cyklopočítače.

– Možnost navléknutí sportovních hodinek přes rukáv, pokud žijete v oblasti s chladnými zimami.

Hrudní popruh se snímačem tepové frekvence

– Sledování tepové frekvence při intervalovém tréninku.

–Sledování tepové frekvence v tělocvičně.

– Možnost navléknutí sportovních hodinek přes rukáv, pokud žijete v oblasti s chladnými zimami.

– Sledování tepové frekvence při sportech, při kterých držíte hokejku nebo raketu.

– Možnost použití funkce Recovery Pro.

– Sledování variability tepové frekvence a přenosu dat do aplikace pro analýzu HRV.

Jak funguje měření tepové frekvence s hrudním popruhem?

Snímač tepové frekvence s hrudním popruhem detekuje elektrické signály srdce s přesností a spolehlivostí elektrokardiogramu (EKG). K jednotlivým tepům přiřadí časový údaj a tyto informace přenáší do sportovních hodinek nebo sporttesteru. Sportovní hodinky nebo sporttester načítají tyto údaje ze snímače tepové frekvence a vypočítají z nich počet tepů za minutu.

Kdy mám používat hrudní popruh?

Hrudní popruh je optimální způsob měření tepové frekvence při sportech s extrémními pohyby paží. Díky hrudnímu popruhu lze nejlépe sledovat tělesnou aktivitu při raketových sportech, plavání a při sportech v chladném prostředí, např. lyžování.

Hrudní popruh je správná volba, pokud chcete měřit variabilitu tepové frekvence (HRV), abyste získali více informací o svém těle a své kondici.

Hrudní popruh doporučujeme také pro intenzivní intervalové tréninky, kdy dochází k rychlým změnám tepové frekvence, a pro zátěžové tréninky, protože držení činky nebo jiné zátěže může rušit měření tepové frekvence optickým snímačem.

Jak funguje měření tepové frekvence optickým snímačem?

Signál PPG lze měřit téměř na celém těle: například z prstu, ušního lalůčku, ze spánku či ze zápěstí.

Stručně řečeno využívá měření tepové frekvence optickým snímačem LED diody a fotodiody, které zaznamenávají změny velikosti cév pod pokožkou.

LED dioda na zadní straně zařízení Polar neustále osvětluje pokožku. Část světla se odrazí a fotodioda jej zachytí. Řešení OHR sleduje změny a čas mezi pulzy a převádí je na tepovou frekvenci.

Měření tepové frekvence optickým snímačem – jak je ve skutečnosti přesné?

Jednou z nevýhod měření tepové frekvence optickým snímačem je jeho vysoká citlivost na pohyb. Pohyb může narušovat přenos světla do snímače, a zkreslovat tak hodnoty tepové frekvence.

K odstranění těchto chyb způsobených pohybem využívají zařízení Polar s měřením tepové frekvence na zápěstí dva snímače: jeden pro snímání tepové frekvence a druhý pro snímání pohybů ruky. Informace o pohybech jsou poté zpracovány na základě algoritmu, který slučuje data z obou senzorů, a poskytuje tak přesnou hodnotu tepové frekvence.

U mnoha sportů se nám podařilo dosáhnout velmi vysoké přesnosti, takže přesnost měření tepové frekvence optickým snímačem již nemusí být rozhodujícím faktorem při výběru optimálního řešení měření tepové frekvence.

Jaké výhody má měření tepové frekvence optickým snímačem?

Měření tepové frekvence optickým snímačem je pohodlné a rychlé. Jelikož optický snímač tepové frekvence lze připnout i na paži, lze si pro různé aktivity vybrat z řady možností.

Pokud nosíte sportovní hodinky s měřením tepové frekvence optickým snímačem po celý den, můžete neustále sledovat svoji tepovou frekvenci, například při polední józe nebo cestou na kole do práce a z práce. Chcete-li ji navíc sledovat i v noci, je měření tepové frekvence optickým snímačem bezesporu jedinou praktickou volbou.

Snímače Polar Precision Prime s fúzní technologií představují novou generaci snímačů tepové frekvence. Tato inovace kombinuje optické měření tepové frekvence s měřením z kontaktu s pokožkou, aby se vyloučily veškeré vlivy pohybů, které by mohly zkreslit signál tepové frekvence a vést k nespolehlivým údajům.

Takto je tepová frekvence sledována naprosto přesně i při trénincích za nejnáročnějších podmínek.